THE NRM CEC RESOLUTIONS ON 2021 PARTY PRIMARY ELECTIONS

National Resistance Movement

In various meetings held between the Central Executive Committee of the ruling party and the party chairperson, President Yoweri Kaguta Museveni, it was resolved that all those persons, including electoral officials and security personnel who participated in, and abetted electoral malpractices must be brought to book and appropriately sanctioned and where necessary, prosecuted.

 

Meetings held on Thursday, 8th October; Saturday, 1Ith October; Monday, 12th October and finally, Wednesday, 14th October, 2020 aimed at receiving the communication of the National Chairperson and to discuss the report of the Secretary General respectively.

 

The committee commended the National Chairperson for coming out boldly to condemn the electoral malpractices during the recently concluded NRM internal elections and for ensuring that the process is revisited to ensure sanity in the process and protecting the will of the people in choosing who should lead them.

 

The committee said they recognize the great contribution of the National Chairperson of the National Resistance Movement in mobilizing the critically required financial and human resources necessary to sustain the organization’s activity especially at this time of the Covid-19 pandemic.

 

The National Chairperson was appreciated for mobilizing transport facilitation by way of bicycles, that facilitated mobilization capabilities of the leadership in the grassroot structures; Chairpersons of the branches, Parishes and sub countries, respectively.

 

The committee commended the chairperson for commissioning for the first time ever in the history of the National Resistance Movement, a team to undertake “audit” the internal elections of the Organization so as to ease the workings of the elections dispute tribunal.

 

Some of the findings from the dispute tribunal include;

 

  1. Kazo District Woman Member of Parliament Ms. Jennifer Muheesi confirmed winner.

 

  1. Katakwi Woman Member of Parliament: Residual elections to be conducted in Okore Sub County tomorrow, Wednesday 14th October, 2020 to determine the winner.

 

  1. Bushenyi County Member of Parliament

Hon. Mwesigwa Rukutana confirmed winner.

 

  1. Jinja District Woman Member of Parliament

Ms. Katali Loy confirmed as winner.

 

  1. Erute North constituency

Ms. Akello Christine confirmed as winner.

 

  1. Arua City. Re-run in three cells of Ozuwa, Baluku and Ojuru respectively, to be held on Wednesday, 14th October, 2020.

 

  1. Ntoroko County.

Bahinduka Martin Magara confirmed winner.

 

  1. Ntenjeru Municipality.

Re-run directed to take place in 41 cells of the Municipality on Wednesday, 14th October, 2020.

 

  1. Amudat District / Upe County.

Chelain Betty Louke and Lolem Micah Kasile were respectively confirmed as winners for District Woman Representative and Constituency Member of Parliament respectively. Decision of tribunal overturned.

 

 

  1. Rwampara District Woman MP

Hon. Molly Asiimwe confirmed as winner

 

  1. Isingiro North Constituency

Hon. Bright Rwamirama confirmed winner

 

  1. Isingiro South Constituency

Hon. Alex Bakunda confirmed winner.

 

  1. Bukanga County

Hon. Nathan Byanyima confirmed winner

 

  1. Butaleja District Woman Member of Parliament

Re-run directed to be held in 29 villages to determine the actual winner.

 

  1. Nyabushozi County

That a fresh election be conducted in the whole constituency on Thursday 15th October, 2020 in order to determine who the flag bearer will be, and that the National Vice Chairperson, Haji Moses Kigongo personally oversees the process on behalf of the Central Executive Committee.

 

  1. Bukomansimbi Constituency

Hon. Ruth Katushabe confirmed winner

  1. Ntenjeru South

Hon. Fred Baseke confirmed winner

 

  1. Hoima Woman Member of Parliament

Hon. Businge Harriet Mugenyi confirmed winner.

 

  1. Ibanda District Woman Member of Parliament

Hon. Jane Bainomugisha confirmed winner.

 

  1. Bulamogi Constituency Residual elections held in 26 villages

Hon. Bwire Sanon Nadebya declared winner.

 

  1. Kikuube District Woman Member of Parliament

Ms. Natumanya Flora Bangirana confirmed winner.

 

The meeting also resolved that teams of National Resistance Movement leaders be immediately dispatched to the zones to carry out activities geared towards reconciliation and creating harmony and cohesion in preparation for the national elections